Právě si prohlížíte Zapomeňte na online hry! Takto se hrály strategie přes poštu!

Zapomeňte na online hry! Takto se hrály strategie přes poštu!

Play-by-mail (PBM) hry, známé také jako PBEM (play-by-email) nebo turn-based hry, představují unikátní formu strategického hraní, kde hráči komunikují prostřednictvím pošty, e-mailu nebo digitálních platforem. Tento žánr zažil vrchol popularity v 80. letech a je tedy pořádně RETRO!

V době, kdy neexistovaly online multiplayerové hry, sociální sítě ani instant messaging, existoval jediný způsob, jak hrát strategické hry s lidmi z celého světa: pošta. Play-by-mail (PBM) hry, známé také jako „poštovní strategie“, byly prvním globálním multiplayerem. Přestože dnes již naprostá většina hráčů paří online, tento unikátní žánr stále přežívá a má své aktivní hráče.

Éra dopisů: Jak se hrálo před internetem?

Představte si, že chcete zahrát tah v komplexní strategické hře. Místo kliknutí musíte:

  1. Ručně vyplnit formulář s příkazy pro svou říši (vojenské pohyby, diplomacie, ekonomické rozhodnutí či reakce na tahy ostatních hráčů).
  2. Odeslat dopis společnosti, která hru moderovala (často i do zahraničí).
  3. Čekat týdny, než přijde odpověď – výsledky kola vytištěné na papíře.

Tento pomalý, ale napínavý cyklus vytvářel jedinečnou dynamiku. Hráči měli čas promýšlet strategie, psát si dopisy se spojenci (nebo nepřáteli) a čekat na další kolo. Především komunikace mezi spřátelenými hráči pomocí dopisů zní vážně zajímavě. Nespornou výhodou byl také čas mezi jednotlivými koly, který hráči mohli využít k intrikám a promyšlení strategie. Tento pomalý systém hrání také znamenal, že některé hry se mohly hrát i několik let v kuse.

Vrchol popularity přišel v 80. letech, kdy vznikly stovky malých PBM společností. Mezi ty nejslavnější hry patřily:

  • Diplomacy – Politická strategie, kde úspěch závisel na vyjednávání.
  • Starweb – Vesmírná expanze s desítkami hráčů v jedné hře.
  • Heroic Fantasy – Otevřený fantasy svět bez konce.

Pravidla a princip hry Heroic Fantasy

Heroic Fantasy byla jednou z nejpopulárnějších play-by-mail (PBM) her 80. a 90. let. Kombinovala prvky fantasy RPG, strategie a dungeon crawleru. To vše se odehrávalo pomocí papírových formulářů a poštovních zásilek.

Hráči měli za úkol vyplnit formulář s příkazy a informacemi – tedy například sdělit, že používají léčivý lektvar a hrají kouzlo fireball. Vše pak poštou odeslali do společnosti Flying Buffalo Inc., která v této hře zastupovala Pána jeskyně. Konkrétně u Heroic Fantasy data zpracovával počítač, což umožňovalo vytvářet náhodně generované dungeony nebo rychle vyhodnotit souboj všech postav a nepřátel. V této hře si totiž každý hráč tvořil skupinu až o deseti hrdinech. Systém si také vedl statistiky o reputaci hráčů u jednotlivých NPC. Společnost Flying Buffalo Inc. nakonec vytiskla zpracované výsledky soubojů nebo situací na papír a obeslala všechny zúčastněné.

Jedním z hlavních úkolů ve hře bylo dobývání hradů, což znamenalo umožňovalo hrát hru v podstatě navždy. Hráči, jež získali hrad jej následně mohli bránit před ostatními hráči a zároveň zažívat řadu vedlejších dobrodružství díky tomu, že každý hráč ovládal poměrně početnou skupinu. Tu mohl rozdělit na menší skupinky a být na více místech během hraní.

PBM hry se hrají dodnes

Pokud vás tento fenomén zaujal, stále existují možnosti, jak si play-by-mail hry zahrát. Dokonce společnost Flying Buffalo Inc. dodnes nabízí možnost hrát – nově ale pomocí e-mailů.

BeliasW

O hrách píši již řadu let a nejvíce mi přirostly k srdci ty, které přišly na svět zhruba ve stejnou dobu jako já. První hry jsem hrál na čínském klonu na žluté kazetky, to pravé hraní ale začalo až s PS1 a čtvrtým dílem Tomb Raidera.

Tento příspěvek má jeden komentář

  1. Jaroslav Slámečka

    mazec

Napsat komentář