Právě si prohlížíte DOOM II slaví 30 let brutální pekelné řežby

DOOM II slaví 30 let brutální pekelné řežby

Když vývojáři ze studia id Software na konci roku 1993 vydali první díl FPS akce DOOM pro MS-DOS, herní scéna se navždy změnila. Hráčům se otevřela cesta rychlých stříleček a zároveň studio definovalo žánr akcí z pohledu první osoby. Hned o deset měsíců později přišel DOOM II, který byl podařeným pokračováním a rozšiřoval herní prostředí i krvavost. Druhý díl DOOMa vyšel 10. října 1994 a nedávno tedy oslavil 30. narozeniny.

Druhé peklo na Zemi

Jestli se něco ve druhém dílu nezměnilo, tak je to chabý příběh. Namísto propracovaného vyprávění vrhá hra nadšené hráče do rychlé a brutální akce. Nezajímavý příběh totiž přímo navazuje na první díl a pokračuje po poslední epizodě Thy Flesh Consumed. Na Zemi se otevírají pekelné portály a skrze ně proudí hordy démonů.

Zatímco ze začátku zůstava DOOM II velice podobný prvnímu dílu, už po pár levelech si lze všimnou větší otevřenosti úrovní. Bludiště pomalu mizí a jednotlivé úrovně nabízejí větší prostor pro průzkum. Obzvláště pokud se nacházíte v úrovních na Zemi, kde prozkoumáváte například město. Bludiště se pak objevuje také typově ve chvíli, kdy se vydáte do různých kanálů a dalších podzemních prostor. S otevřenými prostory může hra nabídnotu také větší skupiny nepřátel útočící na hráče. Často se tak ve větší skupině může nacházet také boss, což nebylo v prvním díle úplně běžné.

Kromě nového level designu přináší pokračování DOOMa také řadu nových nepřátel a zbraní. Nově tak můžete ničit například Chaingunnery nebo létající Pain Elementály. S vražděním hráčům pomůže také bonus Megashpere, který nabízí maximální zraví i brnění. Co se nových zbraní týče stojí za zmíňku především velká dvouhlavňová brokovnice. Řada hráčů považuje Super Shotgun za jednu z ikonických zbraní, mezi které můžeme zařadit například i gravitační pistoly z Hlaf-Life 2. Vzhledem k většímu počtu nepřátel jsou zbraně jako Super Shotgun či BFG 9000 nutností ve výbavě každého Doomguye.

Také multiplayer se stal s příchodem druhého dílu dostupnějším pro více hráčů, především díky povedemů kooperativnímu režimu. V něm bylo možné vraždit vlny démonů ve spolupráci s kamarádem nebo si zahrát kompetetivní deathmatch na některém ze serverů.

Ačkoli mnozí považují původní DOOM za otce všech stříleček z první osoby, při zpětném pohledu se série skutečně prosadila až s titulem DOOM II. Toto pokračování založilo brutální a neúprosnou pověst, kterou si série pěstuje dodnes. Velkou změnou pak byl také DOOM III, který měl být experimentální výpravou do světa survival hororu. Nakonec se ale id Software vrátil k rychlému a chaotickému střílení v moderních zpracováních hry DOOM.

V současnosti si můžete první díly DOOMa zahrát snad na každé moderní platformě. K dispozici jsou na GOGu pro PC, vyšly také na nové Xboxy, PlayStation i Nintendo Switch.

Zdroj: Oldschoolgamermagazine.com
BeliasW

O hrách píši již řadu let a nejvíce mi přirostly k srdci ty, které přišly na svět zhruba ve stejnou dobu jako já. První hry jsem hrál na čínském klonu na žluté kazetky, to pravé hraní ale začalo až s PS1 a čtvrtým dílem Tomb Raidera.

Napsat komentář