Když vývojáři ze studia id Software na konci roku 1993 vydali první díl FPS akce DOOM pro MS-DOS, herní scéna se navždy změnila. Hráčům se otevřela cesta rychlých stříleček a zároveň studio definovalo žánr akcí z pohledu první osoby. Hned o deset měsíců později přišel DOOM II, který byl podařeným pokračováním a rozšiřoval herní prostředí i krvavost. Druhý díl DOOMa vyšel 10. října 1994 a nedávno tedy oslavil 30. narozeniny.
Druhé peklo na Zemi
Jestli se něco ve druhém dílu nezměnilo, tak je to chabý příběh. Namísto propracovaného vyprávění vrhá hra nadšené hráče do rychlé a brutální akce. Nezajímavý příběh totiž přímo navazuje na první díl a pokračuje po poslední epizodě Thy Flesh Consumed. Na Zemi se otevírají pekelné portály a skrze ně proudí hordy démonů.
Zatímco ze začátku zůstava DOOM II velice podobný prvnímu dílu, už po pár levelech si lze všimnou větší otevřenosti úrovní. Bludiště pomalu mizí a jednotlivé úrovně nabízejí větší prostor pro průzkum. Obzvláště pokud se nacházíte v úrovních na Zemi, kde prozkoumáváte například město. Bludiště se pak objevuje také typově ve chvíli, kdy se vydáte do různých kanálů a dalších podzemních prostor. S otevřenými prostory může hra nabídnotu také větší skupiny nepřátel útočící na hráče. Často se tak ve větší skupině může nacházet také boss, což nebylo v prvním díle úplně běžné.

Kromě nového level designu přináší pokračování DOOMa také řadu nových nepřátel a zbraní. Nově tak můžete ničit například Chaingunnery nebo létající Pain Elementály. S vražděním hráčům pomůže také bonus Megashpere, který nabízí maximální zraví i brnění. Co se nových zbraní týče stojí za zmíňku především velká dvouhlavňová brokovnice. Řada hráčů považuje Super Shotgun za jednu z ikonických zbraní, mezi které můžeme zařadit například i gravitační pistoly z Hlaf-Life 2. Vzhledem k většímu počtu nepřátel jsou zbraně jako Super Shotgun či BFG 9000 nutností ve výbavě každého Doomguye.

Také multiplayer se stal s příchodem druhého dílu dostupnějším pro více hráčů, především díky povedemů kooperativnímu režimu. V něm bylo možné vraždit vlny démonů ve spolupráci s kamarádem nebo si zahrát kompetetivní deathmatch na některém ze serverů.
Ačkoli mnozí považují původní DOOM za otce všech stříleček z první osoby, při zpětném pohledu se série skutečně prosadila až s titulem DOOM II. Toto pokračování založilo brutální a neúprosnou pověst, kterou si série pěstuje dodnes. Velkou změnou pak byl také DOOM III, který měl být experimentální výpravou do světa survival hororu. Nakonec se ale id Software vrátil k rychlému a chaotickému střílení v moderních zpracováních hry DOOM.
V současnosti si můžete první díly DOOMa zahrát snad na každé moderní platformě. K dispozici jsou na GOGu pro PC, vyšly také na nové Xboxy, PlayStation i Nintendo Switch.