Ahoj ahoj, vážení čtenáři, diváci a fanoušci ať už Retrohráče či prostě jen skvělých a nezapomenutelných let, kdy dnes již „RETRO“ hry byly denním chlebem. Já, Jimbo zástupce mistra Yody, duchem dítě, tělem Brontosaurus s chlupy, jsem se dnes rozhodl podívat na druhý břeh. Tedy pro mě druhý břeh tak, že se společně pošťouráme hlubinami internetu a dozvíme se něco o Prvním Xboxu. Ano, já věčný fanda a zastánce světa Playstationu a všeho okolo něj jsem se pustil do vod pro mě neprobádaných. No a zjistil jsem, že jsem možná dost do této doby mnou odsuzovaným konzolím od Microsoftu křivdil… možná i neprávem. Pokud i Ty, čtenáři, si na tom podobně a Xbox je pro tebe sprosté slovo, nebo jsi prostě jen dychtivý po poznání a chceš vědět víc, tak rozhodně čti dál!
Začneme perličkou ze světa Xboxu. První koncept samotné konzole respektive jejího Hardwaru i s funkčním základním Softwarem bylo velké železné X bez rámečku. Byl to společný nápad designéra Seamuse Blackleyho a Samotného Billa Gatese, konkrétně tohle je podle mě krásný příklad toho jak produkt, který nám je ve finále představen do prodeje se nachází mnohdy daleko a daleko od původních fantazií jejich tvůrců, no není to nádhera? Za mě určitě ano. Jen si představte jak by se takováhle konzole vyjímala ve své době na poličce vedle TV, nebo jak by se vyjímala dnes ve sbírkách. Nicméně osud ale hlavně prachy (ostatně co jiného že?) s konstrukčními možnosti tomu chtěly jinak. Za prvé bylo do budoucna dost obtížné zadat tento koncept do masové výroby. Poté také cena materiálu hardwaru, jeho váha, problémy s chlazením softwaru v takto rozvrženém systému, ale hlavně výsledná cena výroby jednoho kusu neseděla s čísly, které chtěl strejda Bill a jeho představenstvo na jednom stroji vydělat. Buď by museli zvýšit cenu finálního produktu, což se jim kvůli konkurenci (ani ne tak spotřebiteli), samozřejmě nechtělo, nebo se smířit s tím, že na jednom kusu vydělají méně než původně chtěli. No a to už sem jim nelíbilo vůbec, že jo :D. Takže z takto krásného původního konceptu prostě kvůli problémům výše popsaným sešlo. Ovšem v dnešní době už by určitě šlo hardwarové a softwarové problémy pořešit. Takže pokud tohle čte někdo od Microsoftu ( určitě jo protože Bill má lidi všude!!), tak zvažte nějakou pěknou limited edition Xboxu třeba se „střevy“ Xbox One v podobě tohoto původního konceptu Xbox Original. He? Heeee? Jinak za tenhle podnikatelský nápad, si Bille účtuji 5% ze zisku z prodejů, jen pro pořádek…
Tak teď z trošku jiného soudku, věděli jste, že Bill Gates a jeho týmy snily o Cross-platform gamesení už před rokem 2000? Neuvěřitelné, že?! Ale je to skutečně tak a vlastně díky tomu i tak trochu Xbox vznikl. Rozhodně to byla jedna z věcí proč Xbox spatřil světlo světa. Dnes podíváme na Windows 10, jeho možnosti a jak bojuje o překlenutí propasti mezi PC gamingem a tím konzolovým. Může za to přesně ten Tým vývojářů, kteří s chutí vytvořili počítačovou konzoli a nutno dodat, že bez jejich chuti tvořit by možná konzole celkově nebyly tam kde jsou dnes. Jak dnes všichni ví, tak se Bill hodně inspiroval u společnosti Sega. Stejně jako Sega se společnost vydala směrem hledání nových způsobů jak propojit PC hry a konzolové hráče dohromady. Toho dosáhli vytvořením vlastního operačního systému Windows 2000 pro konzoli. To umožnilo snadné portování her vytvořených na PC a také to vytvořilo potenciál pro multiplatformní hru.
Nicméně než začaly všechny pokusy o první prototyp, tak sám Bill Gates dlouho podnikal zdlouhavé jednání a přiznal, že ze začátku se mu do tvorby „herní konzole“ moc nechtělo. Hlavně proto, že byl na světě PlayStation, který válcoval konkurenci. Obával se, že hrozí prohra s nadcházející druhou generací, se kterou chtěl svůj přístroj (tehdy ještě nevěděl že se bude jmenovat XBOX) srovnávat. Ne proto, že by jeho firma neměla prostředky a inženýry, kteří by to zvládli, ale bál se, že prohra by znamenala konec značky Microsoft. Toto všechno bez ohledu na to, že jeho společnost ještě nikdy nic takového nevyvíjela. Nakonec ale přistoupil na myšlenku herní konzole od Microsoftu, která by byla jako přenosný počítač – jen připojit k televizi a hrát. Našla se skupina 4 inženýru Microsoftu z teamu DirectX, kteří měli chuť a odvahu soutěžit s připravovanou PlayStation 2. V čele s Tedem Hasem a Ottou Berkesem začali rozebírat laptopy Dell a vzájemným propojováním jejich jednotlivých součástí tvořit základy systému Xboxu. Hnáni nadějí, že vývojáři lačně skočí po jejich výrobku a začnou hromadně vyvíjet hry na platformu Microsoftu.
Aby jste si nemysleli, že Bill je jen takový usměvavý Nerdík (a miliardář), tak
umí být i pěkně pomstychtivý chlapec. Když totiž Bill začal přemýšlet o konzoli, co by opravdu překlenula propast mezi PC a konzolemi, šel se svým nápadem a konceptem přímo za Sony, protože věděl, že Microsoft je hlavně firma přes počítače a s tvořením herních konzolí nemá žádnou zkušenost. Tak vznikl nápad spojit se s gigantem Sony. Pro Billův obchodní mozek a talent to byla v tu chvíli logická a správná volba. Ačkoli si myslel, že má dobrý obchodní model, který zláká Sony raz dva, konzolový gigant odmítl jeho návrh. Od té chvíle se snílek Bill rozhodl rozdrtit společnost, která ho tak zklamala. Dokonce dal projektu tvořící Xbox přezdívku Midway. (pozn.aut. Bitva o Midway byla rozhodující námořní bitva druhé světové války mezi Američany a Japonci, kde Američané zvítězili díky technické přesile a vyspělostí svých radarů nad Japonskou převahou v počtu lodí, HAHA. Je vidět, že Bill má smysl pro humor i historii jeho země a pro ty, co ten vtip pořád nechápou tak Microsoft = U.S.A —vs— Sony = Japonsko.)
A teď něco o tom proč byl Xbox takovou revolucí.
Už když Microsoft vyvíjel původní konzoli Xbox, tak online hry byly označeny za jeden z klíčových pilířů většinové strategie Xboxu. Sega se pokusila vydělat na stále rostoucí online herní scéně, když v roce 1999 spustila herní konzoly Dreamcast včetně online podpory se službou SegaNet v Severní Americe a Dreamarena v Evropě. Nicméně kvůli nedostatku širokopásmového připojení v té době se Dreamcast dodával pouze s telefonickým modemem. Zatímco později používaný širokopásmový adaptér nebyl ani moc podporovaný ani nijak dostupný. Obsah byl sice dostupný, ale omezený z důvodu úzkopásmového připojení a omezení velikosti paměťové karty. Navíc PlayStation 2 zpočátku nebyl dodáván s vestavěnými síťovými funkcemi.
Microsoft ale doufal, že Xbox by uspěl tam kde Dreamcast selhal. Společnost zjistila, že intenzivní online hraní vyžaduje propustnost širokopásmového připojení a úložný prostor pevného disku, a proto byl vývoj těchto funkcí pro novou platformu životně důležitý. To by umožnilo nejen rychle stáhnout a uložit důležité obsahy ke stažení jako jsou nové úrovně, mapy, zbraně, výzvy a postavy, ale také by bylo možné standardizovat funkce intenzivní šířky pásma jako je hlasová komunikace. Steve Ballmer a Bill Gates měli vize vytvořit prémiový obsah a doplňky, které by přilákaly mnoho nových zákazníků. Na základě těchto úvah konzole obsahovala standardní ethernetový port (10/100), aby bylo možné připojení k běžným širokopásmovým sítím, ale nezahrnoval modem ani žádnou telefonickou podporu a jeho online služba byla navržena tak, aby podporovala uživatele širokopásmového připojení. Kritici se posmívali a tvrdili, že širokopásmové připojení je chybná cesta… no 😀
Xbox byl spuštěn 15. listopadu 2001. Dosud nepojmenovaná online služba byla určena k nasazení v létě 2002. Xbox Live dostal konečné jméno na E3 v roce 2002, kdy byla služba odhalena v plném rozsahu. Zvukově tlumené kabiny s konzolí Xbox připojené k širokopásmovému připojení – představující ranou verzi programu Unreal Championship – ukázaly službu na výstavním patře.
Nyní pár faktů……
- Datum vydaní: 15. listopadu roku 2001 (Severní Amerika). 22. února 2002 (Japonsko) a 14. března 2002 (Evropa a Austrálie.)
- Konzole Xbox se vyznačuje hardwarovou a softwarovou rozšiřitelností (například je možné si do konzole přidat vlastní pevný disk, využívat klávesnici, myš a podobně). Xbox využívá upravený procesor Intel Celeron o frekvenci 733 MHz a grafickou kartu GeForce od společnosti NVIDIA. Ke čtení médií používá klasickou DVD mechaniku různých značek. Na trhu se objevilo několik verzí (1.0-1.6b).
- Xbox Controller: vydán v roce 2001 (stejně s konzolí), ovladač Xbox je vybaven dvěma analogovými páčkami, směrovou podložkou citlivou na tlak, dvěma analogovými spouštěči, tlačítkem zpět, tlačítkem start, dvěma sloty pro příslušenství a šesti 8bitovými tlačítky pro analogové akce (A / Zelená, B / Červená, X / Modrá , Y / žlutá a černá a bílá tlačítka). Standardním Xbox controllerům původně přezdívaly “Fatty” a později “Duke”. A krom japonského trhu byly obě verze controlleru dodávány do celého světa beze změn.
- Prodaných kusů: 24+ milionů (do roku 2006)
- Startovací cena konzole US$299.99
- Nejprodávanější hra na konzoli: Halo 2 – 8.Milionů prodaných kopií